Три лідерські риси, які допоможуть вашому місту стати розумним, – Ендрю К. Кирка

Сьогодні у рубриці “Новини світу відкритих даних” пропонуємо вам матеріал Ендрю К. Кирка для американської мережі лідерів місцевого самоврядування  ELGL – про те, які якості обов’язкові для міст, що хочуть стати “розумними”. 

Стаття у першу чергу буде цікавою для працівників міськрад, які хочуть залучати новітні технології і найкращі світові практики, але не знають, як.

Переклали та адаптували  матеріал члени команди Громадянської мережі ОПОРА ініціативи “Дані міст”.  

***

Ідея побудови розумного міста (“Smart City”) стала повсякденною та загальноприйнятою. Незалежно від розміру громади, ми всі хочемо жити саме в такому просторі.

Тепер хороші новини – побудова “Smart City” не відбувається у вакуумі міського  ІТ-департаменту,  Ця ідея вже всесвітньо поширена, а тому вашим колегам з  органів місцевого самоврядування не доведеться нічого вигадувати – достатньо йти по вже вибудованому шляху, щоб стимулювати інновації та зацікавленість громади. Незалежно від того, причетні саме ви  до технологій чи ні, ваші лідерські навички можуть вплинути на те, чи  зробить ваша громада необхідні кроки.

 

Що таке “Smart City”?

Існує безліч визначень, які вживаються скрізь. Місто Портленд штату Орегон узагальнює це  як:

“Інноваційне використання технологій і даних, щоб підвищити залученість спільноти для суспільного блага за допомогою поліпшення надання послуг. А також –  для вирішення різноманітних задач міста навколо капіталу, мобільності, доступності, стійкості, здоров’я і безпеки населення, розвитку трудових ресурсів і стресостійкості громади”.

Загалом, “Smart City”  – це те місто, яке  ґрунтується на технологіях реального часу для підвищення якості життя та управління активами.  Цю концепцію багато муніципалітетів намагалися засвоїти і деякі з них успішно імплементували це у своє майбутнє. Є й інші, що вважають, ніби такі підходи та ідеї просто не для них.

 

Чому нам потрібні Smart City?

Жителі вашого міста нормально адаптувалися до нового клієнтського досвіду, навчилися працювати з відеоконференціями, з чатами технічної підтримки, мобільними платежами та багато чим іншим, де використовуються цифрові технології. Їх життя було зосереджене навколо цих цифрових змін. Середньостатистичний мешканець міста проводить в близько чотирьох години у своєму смартфоні. Органи місцевого самоврядування, що не зможуть крокувати в ногу з часом та новими тенденціями у технологіях, почнуть втрачати зв’язок із жителями свого міста.

Незалежно від населення або бюджету вашої громади, цифрове майбутнє вже настало. І зараз час для того, щоб планувати, думати та діяти. На щастя, ніколи не пізно, щоб прийняти цілі “Smart City” спеціально для вашої громади. Якщо ви поки не почали будувати розумне місто, то наступні характеристики допоможуть вам грунтовніше підготуватися до цього.

 

Три риси, необхідні для побудови розумного міста

1. Відкритість до інновацій

Часто люди помилково вважають, що інноваційність  – це такий стан, який ви можете мати або ж ні. Але інновації — це процес впровадження нових ідей та методів. На щастя, як лідер, ви не мусите привносити ідеї від себе, щоб скористатися перевагами інновацій. Вам просто потрібно створити організації та культуру у них, що буде здатна прийняти цей виклик, матиме усталений статус-кво та штовхатиме носіїв на пошук найкращих рішень.

У вас немає часу на вичікування. Занадто легко сказати собі, що ви не можете спровокувати ці зміни у культурі тільки через те, що ви є чиновником. Ваша сфера впливу може бути невеликою, але розпочніть зміни зі свого департаменту. Не всі інновації повинні мати підривний характер, ви можете впроваджувати зміни постійно –  крок за кроком.

Якщо ви впевнені у ясності свого бачення та ідеально зорієнтовані на результати, тоді ви можете дозволити своїм співробітникам експериментувати, помилятися. “Smart City” не будуть створюватися швидкими темпами. Якщо ви приймаєте зміни і готові до навчання, тоді ви готові як громада прийняти те, що технології охоплюють всі аспекти діяльності.

2. Прагнення до громадської активності

Перш, ніж почати розмову про громадську активність в новому, інноваційному суспільстві, ми  хочемо представити вам CitySourced. Це корпоративна платформа для місцевої та державної влади, яка була заснована у 2008 році. Вона започатковувалася, як найкраще рішення у відповідь на запит від громади про обслуговування міських потреб (реагування на дорожні вибоїни, графіті тощо). Але еволюціонувала в ширшому сенсі та зосередилася на наданні урядам повного нативного (зорієнтованого на потреби та інтереси користувача, – “Дані міст”)  мобільного додатку для спілкування громадян з кожним відділом свого муніципалітету та між собою.

Команда CitySourced стверджує, що  “громадська активність” у колишньому розумінні цього словосполучення стала туманною перспективою. У перші дні роботи CitySourced здійняв хвилю зворотної реакції  і міські управлінці зрозуміли, що настав час для нового вираження громадянської участі у прийнятті рішень містом.

Коли передові урядові організації будуть використовувати цільові сегментовані підходи для залучення усіх громадян, справді далекоглядні урядові організації почнуть використовувати цільові сегментовані прямі підходи до залучення всіх громадян. І цей напрямок  потребує цього SmartCity-підходу, який розвивається; ви повинні вірити в роль технологій, щоб дозволити зробити свій досвід роботи з громадянами як найбільш персональним, так і щонайбільш ефективним. Це нова форма громадянської участі.

Органи місцевого самоврядування часто запрошують громадян епізодично, але ці запрошення мають бути послідовним, методичним вливанням громадської активності у міську політику весь час. Забагато разів ми слухали, як департаменти говорять, що вони не можуть  залучити мешканців міста до участі у шеститижневому громадському опитуванні. Наша відповідь звучить так: “Що ви робили у інші 46 тижнів у році, щоб залучити цих жителів?”

Коли ми говоримо про взаємодію, це стосується не тільки громадян, але і всієї екосистеми міста. Його працівників, бізнесу, туристів тощо. Як красномовно говорить  Роджер Леа в «Розумні міста: огляд технологічних тенденцій, що ведуть до Smart City», “Має бути очевидним те, що містам потрібно займатися та прислухатися до своїх жителів, однак дивно, наскільки мало каналів для змістовного діалогу між містами та  його мешканцями”.

3. Ухил до дієвості

Завжди є місце для планування. На жаль, добрі наміри та велике планування часто вбивають конкретні дії.

У місцевому самоврядуванні правила гри грають проти вас. Завжди безпечніше дотримуватися того, що є.  Дуже мало хто хоче та горить бажанням порушити звиклу сталість процесів. Але ці люди не є лідерами, що зможуть принести зміни і запровадити нові ініціативи. Як писав Брент Самерс, “…ухил в сторону дій сягає своїм корінням дизайну мислення.  Він вплинув на музеї, моду та навіть на розваги”. І це ж може спрацювати з вами, як з міським чиновником. Ваш особистий ухил до дії може розпочатися з малого. Спочатку прийміть це неприємне відчуття, коли ми чуємо запитання у нашій голові: “А що, коли ми зайдемо занадто далеко”. Зробіть комфорт з некомфорту. Попросіть когось, хто має ухил до дії, щоб став вашим наставником. Або знайдіть тренера на вісім тижнів, щоб він зміг підштовхнути вас.

Висновок

Якщо ви не вірите в те, що технології змінять вашу роботу на краще, зроблять її  змістовнішою, то вас чекає сильний шок через 5, 10, 20 років. Чим швидше ви усвідомите, що цифрове майбутнє вже настало, тим швидше ви зможете освоїти всі його переваги і зайняти лідерську позицію в своїй структурі, щоб здійснити технологічну революцію.