Лондон, британська столиця, змінила свою систему громадського транспорту на реально працездатну. Це був довгий шлях накопичення даних про продаж квитків. Тепер WiFi і Bluetooth допомагають справлятися з пасажирським навантаженням на транспортну систему міста.
Отож, розповідає Зульфікар Аббані:
“Ми знаємо, що в нашій транспортній мережі деякі місця в певний час переповнені, і якщо ми можемо саме в цей час повідомити про перевантаження інших пасажирів, це дуже допоміжна інформація”, – каже Лорен Сагер-Вайнштайн, начальник дата-офісу TfL.
“Частина пасажирів, відтак, змінюють свій маршрут або час поїздки, – каже Лорен Сагер. – І це теж неабияка користь, бо якщо система хоч трішки менш навантажена, виходить краще для всіх”.
Мушу зробити заяву про свою упередженість
До кращого життя через дані? Вибачте, але це маячня
“Завдяки Сноудену ми знаємо, що дані стають власністю урядів через різні механізми, і тут питання, який саме механізм був використаний транспортною системою Лондону”,- каже Боб Майлс, заступник декана факультету закордонного навчання університету Північної Кароліни. Він був одним з випадкових співрозмовників, яким я поставив питання на YouTube. “Безпека, – сказав він, – завжди під питанням, коли втручається держава”.
“Ми запровадили принцип мінімізації даних, – каже вона. – Ти можеш взяти тільки ті дані, які тобі потрібно взяти. Ти не можеш збирати більше інформації, ніж тобі потрібно для виконання службових обов’язків. І ми дуже пильні щодо того, аби кожен пасажир міг виключити себе з бази, якщо не хоче брати участь”.
Пінги та натовпи
«Лондонська мережа доволі заплутана, особливо в центрі, бо багато маршрутів громадського транспорту проходять крізь центр», – каже Сагер-Вайнштайн.
“Через точку підключення WiFi ми можемо бачити пристрій, деперсоналізувати інформацію шляхом видалення персонального ID – і він видаляється системою постійно – отже, ми бачимо пристрій на станції Кінг Кросс і впродовж всього його шляху”, – каже Сагер-Вайнштайн.
Bluetooth на автобусах
Але це лише невеличкий шматок використання даних TfL. Ще один важливий сегмент їх роботи – це відкриті дані. TfL дозволяє третім сторонам використовувати деякі свої дані для “розширення охоплення”.
У своєму нещодавному дослідженні Deloitte, компанія з фінансового консалтингу, запропонувала TfL запровадити нову політику відкритих даних, яка дозволяла б пасажирам та міській владі економити до 130 млн фунтів на рік (145 млн євро).
Консультанти також стверджують, що нова політика створює близько 500 робочих місць. Зокрема, низка маленьких компаній намагаються отримати прибуток з відкритих даних TfL. Наприклад, компанія Urban Things, розробник додатку Bus Checker.
Urban Things впроваджує новий сервіс із продажу квитків Ticketless, в якому використовуються Bluetooth-маячки, а не штрих-коди або схожі технології мобільного продажу квитків. Маячки також дозволяють відстежувати, коли люди заходять в автобус або виходять з нього.
“Ви зможете точно оцінити, як багато людей в автобусі, – говорить Тей Палладіно Петерс з Urban Things. – Ви знатимете не тільки те, коли приїздить ваш автобус, але й наскільки він заповнений, і чи має сенс почекати на інший. В годину пік у Лондоні це доволі корисне знання”.
Петерс зробив уточнення – він сказав: “за умови, що технологія Bluetooth матиме й надалі таку популярність, як зараз”. Але здається, що зараз технологія переживає відродження з виходом Bluetooth Low Energy.
Читати також: ВІДКРИТІ ДАНІ ТА ДОДАТКИ ДЛЯ ГРОМАДИ: НЕВДАЧІ ПЕРШОГО ТА ДОСЯГНЕННЯ ДРУГОГО ПОКОЛІННЯ
Чи простягне Лондон руку допомоги?
“Ми тісно співпрацюємо з низкою агенцій з усього світу. Це для нас базовий принцип – ділитися, бо ніхто не досконалий, але ми доповнюємо одне одного. Відтак, є чудові можливості для роботи з різними організаціями та обміну нашими ноу-хау”, – зазначає вона.
“В Німеччині урядові агенції надають перевагу використанню своїх даних для розробки своїх же, “офіційних» додатків”, – написав він мені електронною поштою. – Іноді самі транспортні компанії не відкривають своїх даних. Скажімо, «Німецька залізниця» не відкриває своїх даних широкому загалу, а передає ексклюзивним партнерам. Наприклад, як це було у випадку Google”.